Sznurek bawełniany jest podstawowym materiałem kojarzącym się z szeroko rozumianymi robótkami ręcznymi. Jego wykorzystanie może dać upust artystyczny zarówno początkującym, jak i zaawansowanych kreatorów wyrobów i ozdób bawełnianych. Zachęcamy do zaczerpnięcia inspiracji z niniejszego artykułu względem rękodzieła wykorzystującego sznurki bawełniane.
Sznurek bawełniany i robótki ręczne
Sznurek bawełniany jest świetnym materiałem na tworzenie niepowtarzalnych motywów i wzorów ozdób bawełnianych. Rzadko spotykane projekty uzewnętrzniają rozwiniętą wyobraźnię ich kreatora, przynosząc mu jednocześnie ogrom satysfakcji związanej z wykonaniem rękodzieła. Dla wielu osób tego rodzaju aktywność stanowi także dodatkowe, a czasem nawet stałe źródło dochodu. W dobie pogłębiania się proekologicznej świadomości i rozwoju zero-waste nie jest to zaskakujące zjawisko. Artystyczne rękodzieło jest dzisiaj swoistego rodzaju wyrazem nowo-bogactwa i elegancji.
Zalety materiału bawełnianego
Nie bez powodu sznurki bawełniane są ulubionym materiałem wykorzystywanym do szydełkowania odzieży oraz dodatków garderobianych lub dekoracyjnych. Sznurki bawełniane charakteryzuje kilka następujących zalet:
- Przyjazny dla ciała materiał - materiał bawełniany jest miękki i przyjazny dla skóry. Jego naturalne właściwości zapewniają ponadto dobrą przepuszczalność powietrza i termoregulację, co sprawia, że bawełna należy do najwyższej jakości tkanin wykorzystywanych do produkcji odzieży.
- Dogodność użycia - struktura sznurka bawełnianego umożliwia zręczne i skuteczne dzierganie. Jest on bowiem elastyczny, sprężysty i nie ma skłonności do plątania.
- Elastyczność - z wykorzystaniem sznurków bawełnianych możliwa jest kreacja różnorodnego rękodzieła przeznaczonego do noszenia w postaci odzieży wierzchniej, dodatków lub tworzenia urokliwych dekoracji. Na ten aspekt wpływa także ich wyjątkowo szeroka gama kolorystyczna.
- Szerokie zastosowanie - popyt na sznurki bawełniane wynika z niebywałej mnogości jego zastosowań. Ten kontekst w bardziej szczegółowy sposób przedstawimy w dalszej części artykułu.
- Relatywnie niska cena materiału - z użyciem sznurków bawełnianych możliwa jest kreacja urokliwych i praktycznych przedmiotów niskim kosztem.
Zastosowanie sznurków bawełnianych
Zastosowanie sznurków bawełnianych jest wyjątkowo obszerne i może obejmować szeroko pojęte rękodzieło, w tym rezultaty coraz bardziej popularnego szydełkowania, lub wszelkie elementy dekoracyjne wnętrz, lub outfitów odzieżowych. Materiał bawełniany jest często nieodłącznym składnikiem elementów tematycznych, takich jak ozdoby wielkanocne lub bożonarodzeniowe. Do najpowszechniejszych przedmiotów wykonanych z tego tworzywa należą natomiast szaliki, rękawiczki, poszewki na poduszki, pufy, odzież wierzchnia i różnego rodzaju gadżety. Warto pamiętać, że docelowe zastosowanie sznurka zależy także od jego typu. Rodzaje sznurków bawełnianych determinują takie cechy jak:
- splot,
- średnica,
- faktura,
- liczba rdzeni,
- kolor.
Zobacz produkt: Sznurek bawełniany 7mm - Turkus jasny |
Kreatywne sposoby wykorzystania sznurków bawełnianych
- Makrama - makrama to świetna technika wiązania sznurków bawełnianych stanowiąca idealny atrybut aranżacji w stylu BOHO. Makrama leży do najpopularniejszej w ostatniej dekadzie grupy dekoracji, które mają moc nadania wnętrzu niezwykle modnego i eleganckiego wyrazu. Ciekawy jest fakt, że splot makramy nie wymaga żadnych akcesoriów dodatkowych i jego splot można wykonać ręcznie. Alternatywą dla tego typu dekoracji jest tak zwany łapacz snów.
- Pufy i kosze - kolejny motyw zasługujący na uwagę, który coraz częściej pojawia się w katalogach wnętrz. Pufy i kosze wykonane ze sznurków bawełnianych pięknie prezentują się w przestronnych salonach lub sypialniach. Nadają nieco rustykalnego stylu aranżacjom, jednak serca swoich właścicieli skradają tworząc przytulny klimat otoczenia.
- Dywan - do jednych z ciekawszych zastosowań z użyciem sznurków bawełnianych należy także dywan. Jego forma i przyjazność w dotyku sprawia, że świetnie sprawdzają się w aranżacjach pokoików dziecięcych. Dywaniki z bawełny można prać i z czasem modyfikować względem osobistych preferencji. Istotna w tym przypadku jest możliwość ponownego użycia sznurków pierwotnie przeznaczonych na dywan. Dywan z bawełny dobrze izoluje ponadto zimno podłogi, a do jego uszycia używany jest najczęściej sznurek o średnicy 5 mm.
- Poszewki na doniczki i poduszki - sznurek bawełniany może stanowić także obicie lub dekoracje krzeseł. Świetnie wpasowują się w style eklektyczne i ciepłe. Co więcej, samo ich tworzenie daje niewiarygodną ilość zabawy i oderwania od codziennego stresu.
- Koce z bawełny - są delikatne i przyjemne w dotyku, umilą każdy wieczór i popołudnie spędzone w zaciszu swojego domu. Często wykorzystywane przy opiece nad dziećmi. Warto posiadać chociaż jeden koc bawełniany w domu.
- Hamak - uzupełnieniem urokliwej kreacji wnętrza lub wystroju klimatycznego balkonu czy tarasu jest bawełniany hamak. W internecie znajduje się wiele instrukcji opisujących sposób wykonania tego wyjątkowo efektywnego przedmiotu. W zależności od preferencji lub ograniczeń przestrzennych, zamiast hamaku można postawić na modną w ostatnich latach wiązaną huśtawkę.
Sprawdź: SZYDEŁKOWANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH – JAK ZACZĄĆ?
Sznurki bawełniane - ile kosztują?
Ostateczna cena sznurków bawełnianych będzie zależna od jego rodzaju i sprzedawcy. W asortymencie sklepu internetowego Sznurki-bawełniane.pl ich cena jest stała i zawiera się w granicach kilkunastu złotych w zależności od średnicy sznurka. W Sznurkach-bawełnianych.pl można znaleźć bawełnę w niemal nieograniczonej gamie kolorystycznej o wysokiej jakości produkcji. Sznurki nie mechacą się, ani nie plączą. Z ich wykorzystaniem można stworzyć solidne rękodzieło, którego wykonanie będzie natomiast czystą przyjemnością! W naszym sklepie można znaleźć sznurki o średnicy 3, 5 lub 7 mm. Zaletą naszych produktów jest także to, że są w pełni produkowane z recyklingu.
FAQ:
1. Jaki jest najpopularniejszy typ sznurka bawełnianego?
Jednym z najczęściej używanych sznurków bawełnianych jest ten o szerokości 5 mm. Z jego wykorzystaniem możliwy jest splot ręczny niewymagający użycia drutów.
2. Po czym rozpoznać, że sznurek bawełniany jest wysokiej jakości?
Dobrej jakości sznurki bawełniane nie mechacą się i nie zaciągają. Można to także ocenić wizualnie. Sznurek powinien mieć rdzeń otoczony plecionką. Im z większej ilości nitek wykonany jest jeden splot, tym lepiej. Sznurek powinien być gęsto i ściśle pleciony.
3. Jakiej grubości mogą być sznurki bawełniane?
Sznurki bawełniane można zakupić w różnych szerokościach. Te, których średnica przekracza 9 mm, zwyczajowo nazywane są już linami, bądź sznurami bawełnianymi. Bawełniane liny sprawdzą się przy tworzeniu hamaków lub huśtawek.