Robótki ręczne zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Na wykonywanie ubrań oraz dodatków do domu za pomocą włóczki decydują się zarówno starsze, jak i młodsze osoby. Sprawdź, jak zacząć naukę robienia na drutach oraz stwórz niepowtarzalne elementy garderoby i akcesoria.
Robienie na drutach – dlaczego warto?
Skąd wzięła się popularność robótek ręcznych? Samodzielne robienie różnego rodzaju dzieł z wykorzystaniem włóczki i odpowiednich drutów ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest to doskonałe zajęcie dla osób, które na co dzień muszą mierzyć się z dużym stresem. Wykonywanie powtarzalnych, rytmicznych ruchów jest sposobem na odprężenie i zapomnienie na chwilę o zmartwieniach. Robienie na drutach to także doskonały trening dla nadgarstków. Jeśli często pracuje się przed komputerem, warto znaleźć chwilę na odpoczynek z włóczką, ponieważ to pozwoli rozluźnić zmęczone ręce.
Zobacz produkt: Druty bambusowe 10 mm |
Na drutach można również stworzyć ciekawe akcesoria i oryginalne dodatki, które ozdobią mieszkanie. Własnoręcznie stworzone dzieła będą też niepowtarzalnym prezentem dla bliskich. Ciepły szalik, stylowa serwetka czy miły w dotyku koc bez wątpienia ucieszy zarówno członków rodziny, jak i przyjaciół. Warto także zaznaczyć, że do robienia na drutach nie jest potrzebny drogi sprzęt ani specjalne miejsce. Wystarczy kilka podstawowych akcesoriów, aby zrobić piękne dzieła.
Sprawdź: JAKA WŁÓCZKA NA KOCYK DLA NIEMOWLAKA?
Zaletę robienia na drutach stanowi fakt, że popełnienie błędu nie jest związane z niewykorzystaniem materiału. Nie trzeba obawiać się, że w wyniku prucia włóczka ulegnie zniszczeniu, co jest szczególnie ważne podczas nauki. Osoby zaangażowane w robótki ręczne często też spotykają się w większym gronie, dlatego rozpoczęcie nauki robienia na drutach, może także sprawić, że poszerzysz swój krąg znajomych i poznasz innych pasjonatów tego zajęcia.
Włóczki i druty dla początkujących – jak wybrać najlepsze?
Wybór odpowiednich akcesoriów jest niezwykle ważny, szczególnie jeśli dopiero rozpoczyna się swoją przygodę z robótkami ręcznymi. W przypadku włóczki warto postawić na tańszy wariant ze względu na to, że prawdopodobnie pierwsze stworzone ubrania czy akcesoria nie będą idealne. Ponadto dobrze wybrać produkt gładki, ponieważ ten nie będzie tak podatny na plątanie, co z kolei znacznie ułatwi naukę i tworzenie pierwszych dzieł.
Sprawdź: SZYDEŁKOWANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH – JAK ZACZĄĆ?
Warto postawić na jasną, grubszą włóczkę, ponieważ dzięki temu lepiej będzie widać oczka, a to sprawi, że praca stanie się łatwiejsza. Warto również zaznaczyć, że na początek drogi z nauką robienia na drutach, wystarczy jedna włóczka. Odpowiednio dobrana świetnie sprawdzi się przy próbowaniu różnych metod. Oprócz tego produktu konieczne jest też znalezienie drutów dla początkujących. Należy zwrócić uwagę na to, aby oba akcesoria były do siebie dobrane. Informację o tym, do jakich drutów będzie dobra dana włóczka, zazwyczaj znajdują się na jej etykiecie.
Zobacz produkt: Włóczka YarnArt Merino Bulky |
Druty powinny być wysokiej jakości. Nie warto inwestować w produkty wygięte czy stępione, ponieważ nie tylko utrudnią one naukę, lecz także mogą zniechęcić do dalszej pracy i sprawić, że tworzone rzeczy, pomimo starań, nie będą dobrze wyglądać. Nauka robienia na drutach ma być przede wszystkim przyjemnością oraz chwilą relaksu, dlatego warto wybrać dobre akcesoria, które na to pozwolą i sprawią, że chętnie będzie się wracać do tego zajęcia.
Robienie na drutach krok po kroku – instrukcja dla początkujących
Chcąc rozpocząć swoją naukę robienia na drutach, warto sprawdzić, jak nabrać oczka, w jaki sposób zrobić oczka prawe i lewe oraz jak należy zakończyć robótkę. Zaczynając pracę, należy owinąć nitkę wokół kciuka oraz palca wskazującego, a pozostałymi palcami przytrzymać niewykorzystywaną część włóczki. W ten sposób nitka powinna utworzyć kształt odwróconego trójkąta. Drugą dłonią należy chwycić dwa druty i przytrzymać je blisko siebie. Druty trzeba włożyć od góry do środka trójkąta, a następnie od dołu przy kciuku przełożyć górną ich część. Kolejnym krokiem jest włożenie drutów od góry oraz zahaczenie ich o nitkę przy palcu wskazującym. Później należy przeciągnąć je przez pętelkę przy kciuku, a następnie całość zaciągnąć.
W celu wykonania oczka prawego należy owinąć nitkę na palcu wskazującym lewej ręki, pod którym powinien znajdować się drut z oczkami. W pierwsze umieszczone na nim oczko trzeba wbić prawy drut, a następnie złapać nim nitkę od strony kłębka. Kolejny krok to przeciągnięcie nici przez oczko, przy jednoczesnym kierowaniu drutu w prawą stronę. W ostatnim etapie trzeba zdjąć oczko. W przypadku robienia oczka lewego schemat jest ten sam – wystarczy zamienić strony.
Sprawdź: KOSZYCZKI ZE SZNURKA – ZAINSPIRUJ SIĘ!
Po skończeniu wykonywania wybranych oczek należy odpowiednio zakończyć gotową robótkę. Najpierw trzeba ściągnąć z druta pierwsze oczko. Następnie wolną nitkę przełożyć na drugą stronę drutu, a później znów należy włożyć na drut pierwsze oczko. Kolejnym krokiem jest wbicie drugiego drutu po zewnętrznej stronie pod pierwsze i drugie oczko oraz przeciągnięcie przez nie wolnej nitki. W ten sposób dwa oczka zamieniają się w jedno. Powstałe oczko znów należy nałożyć na początek drutu. Czynność trzeba powtarzać do momentu, aż cały brzeg robótki będzie ładnie wykończony.
O czym jeszcze pamiętać podczas nauki robienia na drutach?
Ucząc się, jak robić na drutach warto przede wszystkim pamiętać o cierpliwości. Pierwszego dnia ćwiczeń nie trzeba przygotować swetra oraz rękawiczek. Każda osoba ma inne zdolności manualne i może szybciej lub wolniej uczyć się określonych ściegów, jednak częste treningi na pewno pozwolą na opanowanie wszystkich metod robienia na drutach. Co więcej, jeśli instrukcje przedstawiające robienie na drutach krok po kroku nie są wystarczające, warto poszukać osób, które również są zainteresowane tego rodzaju zajęciami i mogłyby pomóc w opanowaniu podstawowych ściegów.
Warto również dać sobie czas i pamiętać o tym, że przygoda z robieniem na drutach powinna być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Na to, czy proces uczenia się przyniesie oczekiwane skutki, ma też wpływ wybór odpowiednich akcesoriów. Jeśli po przeczytaniu tekstu nie jesteś pewny, które produktu będą dla Ciebie odpowiednie, możesz poprosić o radę osoby bardziej doświadczone, w tym specjalistów z naszego sklepu. Choć na początku samodzielnie tworzenie ubrań czy dodatków wielu osobom wydaje się trudne, po jakimś czasie, wykonywanie oczek jest o wiele prostsze, a robótki doskonale się prezentują.
FAQ:
1. Dlaczego warto nauczyć się robić na drutach?
Robótki ręczne pozwalają się zrelaksować i stworzyć niepowtarzalne dodatki oraz części garderoby, które można nosić samemu lub dać bliskiej osobie w prezencie.
2. Jaką włóczkę wybrać na początek nauki robienia na drutach?
Włóczka dla początkujących powinna być gładka i dopasowana do posiadanych drutów. Najlepiej wybrać też produkt w jasnym kolorze, ponieważ ułatwi to naukę.
3. Co najlepiej na wykonać na drutach na początku nauki?
Rozpoczynając naukę robienia na drutach, warto na początku zrezygnować z trudniejszych części garderoby i wykonać coś prostszego, np. szalik.