Robótki ręczne stają się coraz popularniejszym hobby, a zajmujące się nimi osoby podejmują się coraz ambitniejszych projektów. Taką samodzielnie wykonaną rzeczą może być na przykład obrus. Własnoręcznie wykonany obrus to nie tylko dekoracja stołu — może stanowić istotny element kompozycji całego wnętrza, ale też wspaniały pomysł na prezent. Dla osób, które chcą spróbować swoich sił w rękodzielnictwie, przygotowaliśmy krótki poradnik.
Od czego zacząć szycie obrusu?
Zanim przejdziemy do tego, jak uszyć obrus, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jak powinien finalnie wyglądać. Kiedy już wiemy, pora zmierzyć powierzchnię stołu bądź ławy, aby dekoracja pasowała idealnie.
Inną opcją samodzielnego przygotowania obrusu jest stworzenie go z surowego kawałka tkaniny. Jej dobór, docięcie i estetyczne wykończenie w wybranym stylu pozwoli spersonalizować wzór.
Sprawdź: JAK NAUCZYĆ SIĘ ROBIĆ NA DRUTACH?
Obrus na ławę na szydełku krok po kroku
Rzeczy dziergane na szydełku mają w sobie duży urok, tym bardziej jeśli są wykonane samodzielnie. Szeroka gama produktów do szydełkowania sprawia, że sznurkowe sploty stanowią fantastyczną dekorację stołu. Dlatego warto zainteresować się tym, jak wykonać obrus na szydełku na ławę krok po kroku.
W Internecie dostępnych jest wiele gotowych schematów, na których są już rozliczone kombinacje pętelek. Będą idealne dla osób początkujących oraz takich, które rozpoczęły swoją przygodę z szydełkowaniem już jakiś czas temu. Dla osób zaawansowanych mogą stanowić inspirację i punkt wyjścia dla własnej twórczości.
Na szydełku można bez problemu wykonywać kompozycje okrągłe, natomiast kiedy robimy na drutach, do wytworzenia okrągłego wzoru, potrzebne będzie nawet pięć drutów jednocześnie. W obliczu tych i innych faktów, dla początkujących częściej poleca się szydełko. Chociaż często kojarzy się z zajęciem uwielbianym przez osoby starsze, jest ono świetną formą zabawy również dla dzieci i dorosłych. Wspólna nauka szydełkowania wraz z dzieckiem może nieść dla niego ogrom korzyści rozwojowych.
Zobacz produkt: Szydełko metalowe 6mm |
Podstawowe pojęcia w szydełkowaniu
Warto na początku dowiedzieć się, co oznaczają podstawowe pojęcia związane z szydełkowaniem.
- Pętelka początkowa – zawsze od niej zaczynamy. Wystarczy skrzyżować końcówkę sznurka, zrobić pętelkę, przez którą przeciągniemy kolejną pętelkę i lekko zacisnąć.
- Oczko łańcuszka – po wykonaniu pętelki początkowej wystarczy nawinąć sznurek w kierunku przeciwnym niż wskazówki zegara, przeciągnąć przez pętelkę i lekko zacisnąć. Czynność powtarzamy tak długo, aż osiągniemy wybraną długość.
- Oczko ścisłe zamykające – zakańcza niemal każdy element. Szydełko zahaczamy o trzecie oczko łańcuszka i zarzucamy na nie sznurek. Przeciągamy przez oczko i ciągnąc dalej, przekładamy przez kolejne oczko łańcuszka.
- Słupek – aby móc go zrobić, trzeba wykonać odpowiednio długi łańcuszek. Mając go, wystarczy wkłuć się w wybrane miejsce i przeciągnąć sznurek przez oczko. W ten sposób mamy na szydełku 3 pętelki. Narzucamy nitkę na szydełko i przeciągamy przez 2 pętelki. Narzucamy ponownie, przeciągamy przez 2 kolejne i otrzymujemy słupek.
Sprawdź: SZYDEŁKOWANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH – JAK ZACZĄĆ?
W koło i na okrągło, czyli jak uszyć okrągły obrus
Nikt nigdy nie powiedział, że idealny obrus musi być kwadratowy. Chcąc stworzyć własny wzór, warto dowiedzieć się, jak uszyć okrągły obrus. Zaczynamy od zmierzenia wybranego stołu. Warto przy tym uwzględnić dodatkowe 20-30 cm, aby obrus mógł swobodnie zwisać ze stołu.
Składamy materiał wzdłuż długości, a następnie wzdłuż połowy szerokości, otrzymując kwadrat. Uwzględniając wcześniejsze pomiary, odcinamy nadmiar tkaniny. Za pomocą miarki i mydełka krawieckiego wyznaczamy łuk. Ponownie odcinamy nadmiar materiału. Warto przy tym spiąć go szpilkami, aby się nie przesuwał. Po rozłożeniu otrzymujemy okrąg, który wystarczy już tylko estetycznie wykończyć. Uszycie okrągłego obrusu nie jest więc trudne, nawet dla laika!
Korzystając z odpowiednich schematów, można także dowiedzieć się, jak wykonać na szydełku okrągłą serwetę, która będzie idealnym dopełnieniem rustykalnego wnętrza.
Fantazyjne koronki
Koronki dodają elegancji każdemu pomieszczeniu i sprawdzą się podczas ważnych uroczystości. Często wystarczą, by wnętrze zmieniło swój wygląd. Subtelne ażurowe wzory nie wychodzą z mody, dlatego warto wiedzieć, jak uszyć obrus z koronką. W tym celu można posłużyć się gotową gipiurą bądź własnoręcznie wyszydełkowaną.
Na początek warto wybrać ozdoby o gęstych, niewielkich oczkach. Kiedy mamy odpowiedni ażurowy pas, przykładamy go do obrusu, szczególnie uważnie dopasowując na rogach i doszywamy. Samo uszycie obrusu z koronką, jest proste, jednak warto uważać, aby podczas przyszywania nie naciągać za mocno materiałów. Nie chcemy, aby powstały nieestetyczne marszczenia.
Elegancki szew kopertowy
Szew kopertowy zwany jest także ramką. Jego wykonanie należy wziąć pod uwagę, planując potrzebne wymiary materiału, ponieważ „ukradnie” dodatkowe 10 cm. To, jak uszyć obrus z ramką czy też jak uszyć obrus szwem kopertowym, jest stosunkowo proste. Obracamy tkaninę na lewą stronę, odmierzamy 5 cm na każdym brzegu materiału i przyprasowujemy. Rozginamy tkaninę, brzegi zaginamy na 1,5 cm i ponownie zaprasowujemy.
Najtrudniejszy zawsze jest róg. Za pomocą ekierki oznaczamy kąt prosty i przeszywamy. Wcześniej można podwinięcie przypiąć szpilkami. Odcinamy nadmiar materiału, zostawiając lekki zapas, aby się równo układał. Przewracamy na prawą stronę i naszym oczom ukazuje się gotowy szew kopertowy. Teraz pozostaje już tylko obszycie boków.
Jak uszyć obrus z lamówką?
Zobacz produkt: Lamówka tkana poliestrowa 25mm |
Lamówka przy odpowiednim doborze materiału pozwala wykorzystać taką serwetę czy bieżnik dwustronnie. Jak uszyć obrus z lamówką? To proste! Mając gotowy i odmierzony materiał, dobieramy do jego długości paski tkaniny o szerokości kilku cm.
Paski układamy pod kątem prostym, prawymi stronami do siebie i przeszywamy utworzony kwadrat po przekątnej. Odcinamy nadmiar materiału. Brzegi lamówki zaginamy na 1-1,5 cm i przyprasowujemy. Układamy lamówkę prawą stroną na obrusie i przyszywamy, zatrzymując się kilka mm przed rogiem. Składamy ją tak, aby zaprasowany brzeg tkaniny tworzył kąt prosty, a drugi dzielił narożnik na pół i odwracamy lamówkę, wyrównując ją do brzegu narożnika. Przyprasowujemy i obracamy obrus na drugą stronę. Kiedy wygładzimy doszyty pasek, samoistnie powinien ułożyć się w lamówkę, którą już tylko doszywamy, jak najbliżej brzegu.
Jeśli wciąż jest niejasne, jak uszyć obrus z lamówką, warto poszukać prostego tutorialu, dostępnego w sieci. Tak samo w przypadku wskazówek o szwie kopertowym — najlepiej wspomóc się filmowym poradnikiem.
FAQ:
1. Co jest potrzebne do uszycia obrusu?
W przypadku plecionego obrusu konieczne będzie szydełko, sznurki oraz opcjonalnie gotowe schematy. Z kolei w przypadku obrusu z tkaniny, trzeba zadbać o dobór tkaniny, podszycie, igły, nici, mydełko i centymetr krawiecki. Niezależnie od metody potrzebne będą nożyczki.
2. Gdzie kupować materiały?
Lokalne pasmanterie i sklepy z akcesoriami rękodzielniczymi mogą okazać się dobrym miejscem na zakupy — zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Jeszcze większy wybór przydatnych przedmiotów można znaleźć w Internecie, np. dekoracyjną tkaninę, podszycie czy trudno dostępne materiały lniane.
3. Nigdzie nie ma idealnego wzoru, więc jak uszyć obrus z lamówką?
Znając podstawowe metody tworzenia splotów i przeszywania materiałów, można spróbować samodzielnie zaprojektować wymarzony wzór. Metoda prób i błędów skutecznie prowadzi do osiągnięcia pożądanych rezultatów.