Bawełniany sznurek w wybranym kolorze, kilka niezbędnych narzędzi i akcesoriów, trochę wolnego czasu, sporo samozaparcia i chęci – oto przepis na Twoją nową wyjątkową torebkę, którą będziesz nosić z radością i ogromną satysfakcją. A może rękodzieło wciągnie Cię na tyle, że niepowtarzalnymi torebkami obdarujesz najbliższych, albo zaczniesz je sprzedawać w internecie? Niezależnie od motywacji z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić torebkę ze sznurka. Zaczniemy od prostego wzoru na szydełku, a skończymy na makramie, czyli technice wiązania sznurków bez użycia jakichkolwiek igieł, drutów i narzędzi. Zaczynamy!
Jak zrobić torebkę ze sznurka na szydełku?
Szydełkowanie to trudna sztuka, a przygodę z nią warto zacząć od zrealizowania kursu dla początkujących, podczas którego nauczysz się tworzyć podstawowe sploty szydełkowe: oczka łańcuszka (także oczka ścisłe i zamykające), słupki oraz półsłupki. Poćwiczysz operowanie szydełkiem oraz naprawianie splotów, które nie do końca Cię zadowalają. Choć na początku to wszystko może wydawać się nieziemsko skomplikowane, to praktyka czyni mistrza! Jeśli znasz już podstawy szydełkowania lub chcesz potrenować na bardziej zaawansowanym wzorze, połącz przyjemne z pożytecznym i stwórz swoją własną szydełkową torebkę.
Lista zakupów na szydełkową torebkę:
- sznurek bawełniany 300 m (grubość 5 mm)
- szydełko 8 mm
- nożyczki
- materiał, igła i nić (jeśli chcesz wszyć podszewkę)
Torebka na szydełku krok po kroku :
- Na początku zajmiemy się dnem torebki. Zaczynamy od wyszydełkowania 30 oczek łańcuszka. Oczywiście Twoja torba może być większa! Wtedy ogniw - oczek łańcuszka musi być odpowiednio więcej.
- Tworzymy jeden półsłupek i szydełkujemy kolejnych 27 oczek łańcuszka. W ostatnim oczku robimy trzy półsłupki. Po drugiej stronie szydełkujemy taką samą liczbę oczek łańcuszka z tą różnicą, że w ostatnim oczku robimy tylko dwa półsłupki.
- Teraz szydełkować będziemy „ślimakiem” – na okrągło, bez zakończeń kolejnych rzędów za pomocą oczka ścisłego.
- Okrążenie zaczynamy od oczka i dwóch półsłupków, a następnie szydełkujemy 27 oczek łańcuszka. Kolejne oczko, dwa półsłupki i 27 oczek łańcuszka po drugiej stronie naszej podstawy. W ostatnim oczku tylko jeden półsłupek!
- Mamy dno i przechodzimy do szydełkowania ścianek, a więc zabieramy się za następne okrążenie. W pierwszym oczku robimy półsłupek, w drugim dwa półsłupki i kolejno 28 oczek po jednym półsłupku. Następnie znów oczko z dwoma półsłupkami, w następnym jeden półsłupek, w kolejnym dwa półsłupki, w kolejnym jeden półsłupek oraz znów dwa półsłupki (schemat: 2,1,2,1,2). I dookoła 27 pojedynczych półsłupków (analogicznie do pierwszej połowy okrążenia).
- Każde kolejne okrążenie tworzące ścianki torebki tworzymy z 71 pojedynczych półsłupków, które chwytamy wyłącznie z tylną nitkę. Szydełkujemy taką liczbę okrążeń, jak wysoką torebkę chcemy mieć (np. 20 – 25).
- Teraz musimy wyszydełkować rączki torebki. Ich długość również będzie zależeć od naszych preferencji. Powinny być dłuższe, jeśli torebkę będziemy nosić ją na ramieniu, a krótsze, jeśli wyłącznie w ręce.
- Uchwyty szydełkujemy oddzielnie, a później przyszywamy je do torebki. W zależności od długości zróbmy kilkadziesiąt oczek łańcuszka oraz okrążenie z półsłupkami – stawiając jeden w każdym oczku. Najlepiej zrobić trzy takie rzędy – jeden łańcuszek i dwa rzędy półsłupków. Uchwytu nie zakańczamy oczkiem ścisłym, by łatwo przymocować go do ścianek torebki.
- Teraz przyszywamy uchwyty torebki. Najpierw wyliczmy odległość – tak, by były dokładnie pośrodku. Wbijamy się w zewnętrzną część torebki, przeciągamy sznurek i szydełkujemy trzy oczka ścisłe. Obcinamy sznurek, ale zostawiamy jeszcze kilka centymetrów z długości. Przeplatamy uchwyt raz jeszcze, by go wzmocnić. Robimy supełek i chowamy sznurek. Analogicznie przyszyć musimy drugą część uchwytu po drugiej stronie ścianki torebki.
Jak zrobić torebkę ze sznurka techniką makramy?
Jeśli nie lubisz bądź nie masz ochoty zgłębiać arkanów sztuki szydełkowania, możesz skorzystać z techniki makramy, która znana jest od starożytności, a ostatnio przeżywa prawdziwe odrodzenie.
W tym przypadku zasadniczą kwestią jest umiejętność wiązania supełków. Tu także warto zacząć od przestudiowania kilku poradników dla początkujących. Znając kilka podstawowych technik wiązania, możesz zacząć eksperymentować i tworzyć torebki o różnej wielkości i w różnym stylu. Jednym z podstawowych supłów jest węzeł płaski (tkacki). Opierając się na tym jednym rodzaju węzła, będziesz w stanie stworzyć niewielką torebkę – siatkę.
Lista zakupów do makramowej torebki:
- sznurek bawełniany do makramy (grubość 5 mm)
- rączki do torebki (np. bambusowe)
- nożyczki
- miarka
Zobacz produkt: Sznurek YarnArt Macrame Cotton kol. 751 Biały |
Podstawy makramy, czyli węzeł tkacki płaski
Makramę zawsze tworzymy na jakieś podstawie – w tym przypadku będą to uszy torebki. Składamy kawałek sznurka (najlepiej o długości około 2m) na pół. Górną część sznurkowej konstrukcji zakładamy na uchwyt torebki i obie końcówki sznurka przeciągamy przez powstałą w ten sposób pętlę mocującą. Drugi kawałek sznurka zawiązujemy w ten sam sposób – obok pierwszego.
Teraz musimy nauczyć się wiązać węzeł tkacki płaski. Zewnętrzny sznurek po prawej stronie przekładamy górą na lewą stronę. Sznurek zewnętrzny z lewej strony kładziemy na sznurku zewnętrznym po prawej stronie. Pierwszy (zewnętrzny po lewej) przeciągamy przez pętelkę utworzoną ze sznurka czwartego (zewnętrzny po prawej). Zaciskamy sznurki.
Et voilà! Teraz możemy już stworzyć najprostszą makramową torebkę.
Sprawdź: SZYDEŁKOWANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH – JAK ZACZĄĆ?
Makramowa torebka krok po kroku :
- Na każdym uchu do torebki wiążemy po 10 kawałków sznurka (im będą dłuższe, tym bardziej podłużna będzie torebka). Możemy zawiązać więcej sznurków i wtedy będzie szersza. Zawsze jednak liczna sznurków musi być parzysta.
- Wiążemy wszystkie sznurki na uchwytach torebki za pomocą pętli mocującej.
- Na każdych dwóch sznurkach (czyli czterech częściach sznurka) robimy po dwa węzły płaskie.
- Zostawiamy 2-3 cm z długości sznurków (będą tworzyć oczka siatki). Następnie wiążemy kolejne węzły płaskie, ale tym razem zostawiamy po jednym luźnym sznurku po zewnętrznych stronach naszej torebki. Kolejne węzły mają znaleźć się pośrodku tych wyżej. I tak wiążemy sznurki prawie do końca ich długości.
- Zanim jednak dokończymy makramę, musimy złączyć dwie części torebki. Zostawione wcześniej zewnętrzne sznurki posłużą właśnie do tego. Musimy związać je analogicznie do całości, stosując tylko węzeł płaski.
- W każdym kolejnym rzędzie nasze sznurki zewnętrzne i wewnętrzne będą zamieniać się rolami. Węzły wiążemy dookoła torebki aż do momentu, gdy zostanie nam kilkanaście centymetrów luźnych sznurków.
- Teraz używamy nowego sznurka (długość 1 – 1,5 m). Składamy go w taki sposób, by jedną końcówkę przyłożyć pionowo do torebki, a na dole zrobić małą pętelkę. Resztę zawijamy dookoła sznurków i mocno ściskamy. Końcówkę sznurka wkładamy do pętelki, a drugą, która była do tej pory na górze, przeciągamy do góry. Obcinamy sznurek.
- Obcinamy na krótko wszystkie pozostałe końcówki sznurków, wyrównując je. Przekładamy torebkę na prawą stronę i… gotowe!
Powodzenia! :)