Wybór włóczki na czapkę, szal czy komin często spędza sen z powiek wielbicielom rękodzieła. Niezdecydowanie może skutecznie zatrzymywać hobbystów przed tworzeniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych materiałów, skąd więc wiadomo, co zastosować do danego projektu? Poniżej odpowiadamy na to i inne pytania dotyczące doboru włóczki na chustę lub czapkę.
Pora roku a włóczka na czapkę
Wybierając włóczkę na szaliki czy czapki, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Dobranie uniwersalnego włókna jest bardzo trudne, dlatego na początku poszukiwań warto dokładnie określić styl projektu. Naszkicuj pożądany szalik i weź pod uwagę:
- porę roku,
- rodzaj wzoru,
- grubość splotów,
- potrzebne grubości włóczki,
- kolor włóczki,
- wymagania osoby noszącej (wełna może zaszkodzić alergikom, a noworodkom – czysty akryl),
- dodatkowe elementy (włóczka cieniowana czy z fantazyjnymi pętelkami).
Zobacz produkt: Włóczka YarnArt Jeans 17 |
Określając te kryteria, będziesz w stanie dość szybko odnaleźć idealną włóczkę na szalik czy czapkę. Jeśli masz problem ze skonkretyzowaniem jednej lub kilku z podanych wyżej kwestii, warto przejrzeć kilka blogów dziewiarskich, fora internetowe albo media społecznościowe – to niewyczerpane źródło inspiracji!
Jedno z pierwszych zagadnień to pytanie, na jaką porę roku przygotowujesz dany element garderoby. Warto zaopatrzyć się we włókna, które efektywnie ogrzewają zimą albo są dość lekkie na wiosnę i lato. Na ciepłe miesiące doskonale spisują się więc cienkie włóczki z domieszką bawełny lub bambusa. Z kolei na jesień czy zimę polecamy grubsze dzianiny, w których składzie znajduje się „niegryząca” wełna merino oraz miękki kaszmir.
Akrylowa włóczka na chustę
Na niektórych blogach dziewiarskich można spotkać się z opiniami, że w projektach nie warto stosować włókien akrylowych. Nie jest to jednak sztywna reguła. Główna zaleta akrylowej włóczki na komin to cena. Dzięki temu nawet z ograniczonym budżetem można wyczarować zachwycające elementy garderoby. Sztuczne włókna z wyższej półki są dodatkowo odporne na mechacenie i pranie w pralce przy niskiej temperaturze, sprawdzają się więc w wielu zastosowaniach. Akryl z powodzeniem możesz mieszać z naturalnymi włóczkami jak wełna na chusty czy szaliki.
Sprawdź: KOSZYCZKI ZE SZNURKA – ZAINSPIRUJ SIĘ!
Podobnie z innymi sztucznymi materiałami. Mikrofibrę polecamy osobom, chcącym uzyskać miękkie, przyjemne w dotyku czapki. Taka włóczka na komin jest też odporna na plamy, a więc świetnie sprawdza się u starszych dzieci. Poliester to również sztuczne włókno, wyjątkowo wytrzymałe, dlatego może doskonale uzupełniać bawełnę w wyrobach na lato. Sklep Sznurki Bawełniane posiada szeroki wybór nieorganicznych włóczek na szaliki i innych produktów w wyrazistych barwach, które możesz wykorzystać na wykończenia.
Zobacz produkt: Włóczka YarnArt Jeans 46 |
Mięciutka włóczka na czapkę dla dziecka
Włóczki na ubrania dla dzieci często stanowią zupełnie odrębną kategorię materiałów do rękodzieła. Niektórzy producenci w nazwie produktu umieszczają słowo „baby”, aby hobbystom ułatwić wybór danego modelu, czym nie zawsze należy się kierować. Skóra najmłodszych jest wyjątkowo delikatna, idealne dla nich dzianiny powinny być więc miękkie, odporne na mechacenie, pochłaniające wilgoć i przepuszczające powietrze. Dlatego najlepsza włóczka na czapkę dla dziecka to z pewnością produkt z naturalnych włókien.
Włóczki doskonałe na czapki dla dzieci to na przykład:
- bawełna,
- bambus,
- miękka wełna merino.
Sztuczne dzianiny często sprawiają, że energiczny maluch się poci, wilgoć jest natomiast uwięziona pomiędzy skórą a materiałem, co może prowadzić do podrażnień. Oprócz tego akryl lub włóczka poliestrowa słabo chronią przed zimnem i wiatrem, natomiast substancje barwiące czasami powodują u dzieci uczulenia. W przypadku kilkulatków można wypróbować mieszanki naturalnych i sztucznych materiałów, jak wełna z akrylem, warto jednak zwracać uwagę, jak reaguje na nie skóra szkraba.
Zobacz produkt: Włóczka YarnArt Jeans 33 |
Skład włóczki na szalik to nie wszystko
Mieszanki włókien do rękodzieła są bardzo ważne, ponieważ determinują komfort użytkownika dzianin. Warto jednak dobrze przemyśleć również ich wygląd. W naszym sklepie znaleźć można wiele różnorodnych włóczek: na czapki dla dzieci lub dorosłych i inne rodzaje odzieży, a także ozdoby tekstylne do domu czy chociażby zabawki. Oferujemy trwałe kolory odporne na wielokrotne pranie oraz działanie promieni słonecznych. Przez naszych klientów chętnie wybierana jest włóczka na szalik zarówno o jednolitej barwie, jak i cieniowana, zapewniająca unikatowe prace.
Oprócz koloru równie ważny jest też rozmiar włóczki. Z reguły do dużych prac wybiera się grubsze materiały, zaś do małych – te cieńsze. Grubości włóczek możesz uzależnić też od rozmiaru drutów lub szydełka. Niektórym dziewiarzom zależy na tworzeniu skomplikowanych wzorów, jak entrelac, które świetnie podkreślają cienkie włókna. Produkty grubsze są idealne na kominy o prostej strukturze. Wyeksponowane sploty mięsistej dzianiny doskonale chronią przed zimnem i są bardzo wygodne. Niektóre projekty wymagają z kolei zastosowania kilku różnych grubości włóczki. Znaleźć je można w bogatej ofercie naszego sklepu.
Jak dobrać włóczkę na komin?
Mimo powyższych opisów i wskazówek, dobór idealnej włóczki na szalik nie zawsze jest prosty. Hobbyście może zależeć na osiągnięciu konkretnego efektu, na przykład zainspirowanego zdjęciem projektu z bloga dziewiarskiego. Wówczas warto skontaktować się z autorem pracy i zapytać o zastosowaną włóczkę. To szczególnie dobry pomysł przy różnego rodzaju eksperymentach – inni fani DIY stanowią źródło doskonałych wskazówek na temat doboru włóczki.
Sprawdź: SZYDEŁKOWANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH – JAK ZACZĄĆ?
Ze względu na szeroką paletę artykułów dla rękodzielników na rynku, bardzo łatwo gubią się w nim zarówno początkujący, jak i doświadczeni hobbyści. Znajomość rodzajów włóczek nie determinuje jednak stopnia zainteresowania czy oddania sztuce dziewiarskiej. Warto więc zwrócić się o pomoc do nas. Zadzwoń, a chętnie opowiemy Ci o dostępnych włóczkach i doradzimy, która z nich najlepiej pasuje do Twojego projektu.
FAQ
1. Jak dobrać włóczkę na szalik do pory roku?
Po pierwsze warto zastanowić się, kiedy taki szalik będzie noszony. Na jesień i zimę warto wybrać grube włóczki z domieszką wełny, które zapewnią ciepło, a także zabezpieczą szyję przed mroźnym wiatrem. Włóczka na chustę wiosenną lub letnią powinna być dość cienka – wówczas doskonale podkreśli ażurowe oczka dzianiny. Domieszka bambusa lub bawełny ze sztucznymi włóknami świetnie sprawdzi się w cieplejsze miesiące.
2. Jaka włóczka na czapkę dla dziecka jest najlepsza?
Ze względu na wrażliwą skórę noworodków, w pierwszych miesiącach życia dziecka warto postawić na naturalne włókna, na przykład bawełnę, miękką wełnę merino czy bambusa. Starszym dzieciom z pewnością spodobają się mieszanki z odporną na zabrudzenia mikrofibrą albo wytrzymałym poliestrem.
3. Gdzie znaleźć wskazówki o doborze włóczki na komin?
Najlepszym źródłem informacji są fora internetowe, grupy dyskusyjne, a także media społecznościowe, zrzeszające wielbicieli DIY. Można tam wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi dostępnych na rynku włóczek na szaliki. Blogi dziewiarskie również udzielają cennych wskazówek, podobnie jak biuro obsługi klienta naszego sklepu.