Jesień to idealny czas na rozwijanie pasji realizowanych w domu. Zajęcie sprawiające przyjemność, pozwala na zdystansowanie się do problemów dnia codziennego przy jednoczesnej satysfakcji z dobrze zagospodarowanego czasu wolnego. Do tego typu aktywności należą czynności artystyczne, robótki ręczne, aktywność fizyczna i wiele innych. Warto zwrócić uwagę na to, że realizacja hobby nierzadko pokrywa się z korzyścią dla innych, co dodatkowo wzmacnia pozytywne samopoczucie. W niniejszym artykule chętnie przedstawimy zarówno zalety szydełkowania, jak i wskazówki do właściwego rozpoczęcia przygody z nim związanej.
Stereotypy związane z szydełkowaniem
Szydełkowanie kojarzone jest z zajęciem wykonywanym przez osoby starsze. Robótki ręczne dają natomiast możliwość autoekspresji i zabawy formą, co doceniają osoby z każdego przedziału wiekowego. W tym miejscu warto także zaprzeczyć drugiemu krzywdzącemu stereotypowi tego rękodzieła. Szydełkowanie nie jest zwykłym tworzeniem szalika na zimę. Robótki ręczne to cuda, które nie mają granic. Pasja związana z szydełkowaniem to także wspaniały pomysł na życie, przy którym możliwe jest spełnienie zawodowe.
Szydełkowanie dla początkujących – zasada 3 kroków
Nic nie jest tak trudne, jak wydaje się na samym początku – tak też jest w przypadku szydełkowania. Do realizacji wszystkich rodzajów celów niezbędne jest podjęcie 3 kroków:
- podjęcie decyzji,
- zakup narzędzi i zdobycie informacji,
- rozpoczęcie działania.
Przed rozpoczęciem szydełkowania
Aby chęć do tworzenia dzianinowych kreacji nie wygasła zbyt szybko, warto rozpocząć od poszukiwania inspiracji i rozpoznania możliwych trudności czyhających na początkującego. Najlepszym źródłem tego rodzaju informacji jest platforma YouTube, gdzie obecna jest niemal nieograniczona ilość tak zwanych tutoriali i filmików prezentujących instrukcje szydełkowania krok po kroku. Ich forma jest przystępna dla każdego.
Szydełkowanie dla początkujących w pigułce
- Research sieci i poznanie zasad szydełkowania od strony teoretycznej
- Rozpoznanie wśród znajomych osoby zajmującej się szydełkowaniem
- Zaczerpnięcie inspiracji i określenie pierwszego celu
- Wybór konkretnego tutorialu na YouTube
- Zakup odpowiednich narzędzi i materiałów
Czapka – pierwsza robótka ręczna
Każdy pasjonat szydełkowania od czegoś zaczynał i w przeważającej ilości przypadków była to kultowa czapka. Zdarzało się natomiast, że czapka stanowiła zbyt ambitną opcję dla niektórych. Świetną alternatywą były wówczas podkładki pod kubki, mini serweteczki lub szaliki. Niezależnie od wyboru każdy debiutant musi być uzbrojony w cierpliwość i wiarę, że się uda.
Przedmioty niezbędne do rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem:
- Włóczka – podstawowym kryterium rozróżniającym włóczki jest ich podział na naturalne i syntetyczne. Jakość i korzyści wynikające z użytkowania tej pierwszej niewątpliwie idą w parze z ceną. Do tej grupy materiału należą: wełna, kaszmir, alpaka, moher, angora, bambus, jedwab, wiskoza, len. Ich wyróżnikiem jest skuteczna termoregulacja i przepuszczalność powietrza. Co więcej, naturalne włókna dzieli się także na te grzejące i letnie. Włókna syntetyczne natomiast nie nadają się do szydełkowania poszczególnych części garderoby. Świetnie sprawdzą się natomiast podczas tworzenia dekoracji i zabawek kreatywnych. Warto pamiętać, że możliwe są również mieszanki włóczek naturalnych z syntetycznymi. Dobierając właściwą włóczkę, nie zapomnij także o jej odpowiedniej grubości. Na początek najlepsza będzie włóczka z bawełny.
- Szydełko – narzędzie z haczykiem umożliwiające przeciąganie poszczególnych włókien przez pętelki. Początkującym zaleca się wybór szydełek aluminiowych. Są one bowiem relatywnie tanie, lekkie i gładkie, dzięki czemu dzianina swobodnie „ślizga się” po szydełku. Szydełko wybiera się na podstawie robótki, którą chcemy wyszydełkować. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od grubości włóczki. Im mniejsze szydełko, tym robótka staje się bardziej sztywna i „zbita”. Cienkie narzędzie używane jest z kolei do tych najmniejszych elementów. Ciekawą odmianą szydełka, jest szydełko tunezyjskie.
- Znaczniki – narzędzie niebagatelnie zwiększające komfort szydełkowania. Za pomocą znaczników możliwe jest zaznaczanie kolejnych rzędów, co zmniejsza prawdopodobieństwo pomyłki i konieczność wytężania wzroku.
- Dostęp do Internetu – Internet w przypadku szydełkowania przez osobę początkującą jest niezbędny ze względu na wręcz niewyczerpane źródło wskazówek i swoistego rodzaju wsparcia dla nowicjuszy dziedziny. Nie powinno się bagatelizować tego aspektu.
- Nożyczki – nożyczki używane do szydełkowania muszą być wyjątkowo ostre. Ta cecha może zaoszczędzić sporo nerwów podczas tworzenia robótki. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele obecne w pasmanteriach.
Zobacz produkt: Nożyczki 1 |
Koszt zestawu dla początkujących
Koszt dobrej jakości zestawu do szydełkowania dla początkujących oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Jego kompletowanie należy rozpocząć od wyboru aluminiowego szydełka, który może kosztować kilkanaście złotych. Bawełniana włóczka jednego koloru natomiast to koszt oscylujący w granicach 15-30 zł. Jest to relatywnie niewiele, ponieważ można wykorzystać ją do wielu robótek. Ich gama kolorystyczna w poszczególnych sklepach jest ogromna i skrywa w sobie perełki o głębokich odcieniach. Świetnym tego przykładem jest Himalaya Dolphin Baby.
Zobacz produkt: Włóczka Himalaya Dolphin Baby (80318) |
Doskonałym uzupełnieniem zestawu dla początkujących mogą być różnego rodzaju bazy i rączki ze sklejki, guziki, metki i znaczniki. Każdy z tych elementów można uzyskać za kilka złotych. Niniejsze produkty dostępne są pasmanteriach stacjonarnych lub internetowych.
Podstawowe sploty
- Słupek, półsłupek – stanowią podstawę każdej robótki ręcznej. W tym przypadku niezbędne jest wyczucie w zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy włóknami. Jak sama nazwa wskazuje, półsłupek jest nieco niższy od słupka i najczęściej wykorzystuje się go do dziergania maskotek.
- Magiczny okrąg – za jego pomocą rozpoczyna się każdą, okrągłą formę np. serwetkę.
- Oczko łańcuszka – dzięki niemu możliwe jest przechodzenie z jednego rzędu do drugiego, np. w szaliku.
- Oczko ścisłe – każda robótka ręczna lub jej element musi być zakończony oczkiem ścisłym, inaczej zamykającym. W szablonie charakteryzuje go zazwyczaj kropka albo krzyżyk.
Ulubione formy szydełkowe początkujących
- Gwiazdki świąteczne – niezwykle urokliwa dekoracja wigilijna. Z pewnością poradzi sobie z nią każdy nowicjusz. Gwiazdki najpiękniej prezentują się na choince lub wszędzie tam, gdzie można je zawiesić.
- Serwetka – kolejna najczęściej spotykana forma robótki szydełkowej. Ręcznie wykonanej serwetki z pewnością nie brakuje w żadnym babcinym domu. Może jej wykonanie warto rozważyć, planując sentymentalny prezent dla bliskiej osoby?
- Misie i Aniołki – aktualnie niezwykle modne zabawki dzianinowe są na kolejnym poziomie zaawansowania w dziedzinie szydełkowania. Tego typu ozdoby cieszą się dużym powodzeniem wśród sprzedawców detalicznych. Pasjonaci szydełkowania mogą rozważyć tego typu dodatkową formę zarobku.